Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Çocuk ve ergenlere destek vermek, kendi iç dünyalarında yaşadıklar çatışmaların ve sorunların çözülmesi yönünde çalışmalar yapmak “Çocuk ve Ergen Danışmanlığı” olarak tanımlanır.

Çocukluk ve ergenlik dönemleri değişimin ve gelişimin hızla devam ettiği dönemlerdir. Bu dönemlerde fiziksel, bilişsel, duygusal, sosyal ve hormonal birçok değişim görülmektedir. Çocuk ve ergen danışmanlığı ailesel, davranışsal, duygusal problemlerin çalışılmasının yanında, ileriki yaşları için ruhsal yapının ve kişilik özelliklerinin şekilleneceği dönemi en sağlıklı şekilde destekler. Tüm bunların yanı sıra çocukluk ve ergenlik birbirinden farklı iki dönem olup, farklı yöntemlerle çalışılmaktadır.
Çocukluk dönemi, etkilerinin yetişkinlik döneminde bile görüldüğü oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde öğrenilen bilgi ve deneyimlerin yansımaları ilerleyen yaşlarda görülen davranış, kişilik özellikleri vb. birçok noktada görülmektedir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarında bir takım problemler fark ederse bu durum için çocukluktan önlem almaları ileriki dönemler için daha bilinçli olmaları konusunda yarar sağlayacaktır. Yaşanılan problem ortaya çıktığında ne kadar çabuk destek alınırsa çözüm de daha kısa sürede ortaya çıkacaktır. Çocuklarla yapılan danışmanlıkta çalışılan konulara örnek olarak; kardeş kıskançlığı, boşanma sonrası etkiler, ebeveyn kaybı, uyku problemleri, tuvalet alışkanlığı, öfke problemi, okul problemleri, davranış bozuklukları, fobiler, özgüven problemleri vb. birçok konu gösterilebilir.

Ergenlik dönemi, kişilerin fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak en çok zorlandığı dönemlerden biridir. Bu dönemde birçok değişimin bir arada yaşanmasının yanı sıra kendi kişiliğini oluşturabilmek ‘birey’ olabilmek adına yoğun ve karmaşık geçen bir süreçtir. Yaşanılan bu süreçte bazı ergenler içe kapanırken bazıları agresif davranışlar gösterme eğiliminde olabilmektedirler. Bu iki durum da destek alınması gereken durumlardır. Ergen danışmanlığının konularına örnek olarak; sınav kaygısı, kimlik bunalımı, özgüven problemleri, akran ilişkileri, aile içi problemler, motivasyon, davranış problemleri, duygusal problemler, gelecek kaygısı vb. birçok konu gösterilebilir. Ergen danışmanlığında yetişkin danışmanlığında olduğu gibi ‘güven’ oluşturmak oldukça önemli bir konudur.

Süreç:

Kendiniz için seçtiğiniz danışmanlık hakkında bizimle iletişime geçtikten sonra kararlaştırlan gün ve saatte görüşmelerimiz gerçekleştirilir. Görüşmeler sizin ve danışmanın ortak kararıyla sizin ihtiyacınız dahilinde oluşturulduktan sonra kendi terapi yolculuğunuz başlamış olur.

Hemen Yazın
1
Whatsapp'tan Bilgi Al
Merhaba!
Hangi Konuda Bilgi Almak İstersiniz? Bilgi Almak İçin Lütfen Bize Yazın.