Bireysel Danışmanlık

Bireysel danışmanlık sürecinde danışman ve danışan süreç hakkında konuşup birlikte bir amaç belirler. Birlikte danışanın iç dünyasına doğru bir keşfe çıkarlar.

Günümüzde yaşam şartlarının zorluğu ve yoğunluğu kişilerin duygularını kenara itmesine, ne hissettiğini önemsememesine, bir çok sorununu kimseyle paylaşmadan kendi içine atmasına ya da sorununu görmezden gelmesine yol açmıştır. Kişilerin kendilerinden uzaklaşarak duygularının ve düşüncelerinin farkında olmaması hem sosyal hayatta hem de özel hayatlarında kısa ya da uzun vadeli problemler ortaya çıkartmaktadır. Kişiler içinde bulundukları durumda kaynağın aslında kendileri olduğun farkına varmazlar. Bireysel danışmanlık ile öncelikle kişilerin yaşadıkları problemlerin, hissettikleri duygu ve düşüncelerin farkına varması sağlanır. Diğer bir söyleyişle kişilerin ‘içe bakış’ sürecini başlatan bir yolculuktur. Bu yolculuk kişileri etkileyen sorunlara veya olaylara yakından bakma, farklı bir bakış açısı kazandırarak olanları yeniden anlamlandırma imkanı sağlar. Çözüme ancak kişilerin yaşadıklarının farkına varması ve duygularını tanımasıyla ulaşılabilecektir. Yaşanılan bu farkındalık kişinin iç dinamikleri ve dönüşümünü başlatan temel bir eylemdir. Süreçle birlikte kişiler yeni bakış açısı kazanma, değişim ya da kabullenme gibi çeşitli süreçlerden geçerler. Bu durum kişilerin kendilerini daha yakından tanımasına ve yaşadıklarını yeniden anlamlandırmasına katkı sağlar.

Bir çok kişi için bireysel danışmanlık almaya karar vermek oldukça güçtür. Kişilerin yaşadıkları problemleri yabancı biriyle paylaşacak olmaları onlara karışık duygular yaşatabilir. Kişiler ilk zamanlarda korku, heyecan, umut vb. bir çok duyguyu anda anda hissedebilirler. Süreçle birlikte kişilerinin karşılıklı olarak oluşturduğu güven duygusuyla bu durum gittikçe kolaylaşacak ve değişecektir.

Bireysel danışmanlık sürecinde danışman ve danışan süreç hakkında konuşup birlikte bir amaç belirler. Birlikte danışanın iç dünyasına doğru bir keşfe çıkarlar. Danışman bu süreçte kişiye eşlik ederek onun olayları yeniden anlamlandırmasına ve farklı bakış açılarıyla bakmasına yardımcı olur. Bu süreçte iki tarafın yapmış olduğu işbirliği süreci hem daha kolay hale getirecek hem de farkındalık kazılması yönünde önemli bir rol oynayacaktır.
Bireysel danışmanlıkta sizi huzursuz eden, aklınıza takılan, kimseyle konuşamadığınız ya da konuşmak istediğiniz herhangi bir konu hakkında konuşabilmeniz için size zaman ve mekan sağlar. Bu süreçte konuları danışanın ihtiyaçları belirlemektedir. Danışmanlar bu süreçte sordukları sorularla danışanlarını daha yakından tanımaya çalışarak danışların olaylara yeni ve farklı bir pencereden bakmasını sağlamaktadır.

Biliyoruz ki denizdeki dalgaları durdurmamıza pek de imkan yok. Peki biz şu anki koşullar altında ne yapabiliriz ? Gemimizi sağlamlaştırabiliriz.

En sonunda gerçek kendiliğimi görmek, 20 yıl hapis kaldıktan sonra özgür kalmak gibi bir şey.

Gerçek Kendilik, James F. Masterson

Süreç:

Kendiniz için seçtiğiniz danışmanlık hakkında bizimle iletişime geçtikten sonra kararlaştırlan gün ve saatte görüşmelerimiz gerçekleştirilir. Görüşmeler sizin ve danışmanın ortak kararıyla sizin ihtiyacınız dahilinde oluşturulduktan sonra kendi terapi yolculuğunuz başlamış olur.

Hemen Yazın
1
Whatsapp'tan Bilgi Al
Merhaba!
Hangi Konuda Bilgi Almak İstersiniz? Bilgi Almak İçin Lütfen Bize Yazın.